Za vším hledej cibuli

Cibule kuchyňská se řadí mezi vůbec první plodiny, které lidé začali pěstovat. Používala se nejen při vaření, ale také jako léčivo; chroupali ji gladiátoři i indiáni, egyptští vládci si ji s sebou brali na onen svět.  Někde se uvádí, že ve středověku byla její cena vysoká, byl to prý hodnotný dar, ale v českých zemích, například podle knihy Jídlo a pití v pravěku a ve středověku od Magdaleny Beranové, byla cibule nedílnou součástí jídelníčku i těch nejchudších vrstev. Ohřejete pivo, dáte do něj cibuli, a máte pivní polévku našich předků…
nakrájená cibule
 
Nejlepší je pěstování ze semen. Je to levné a cibule bývá kvalitnější i trvanlivější (déle skladovatelná než při pěstování ze sazečky). Vysévá se od konce března do poloviny dubna podle dostatečného množství vláhy. Potřebuje slunnou polohu, ne příliš těžkou půdu, spíše sušší a písčitou s příměsí humusu. Semena se dávají do hloubky 2-3 cm, do řádků vzdálených 25-30 cm. Husté svazky vzešlých rostlin se pak protrhávají, aby měla jednotlivá cibule dostatek místa. Čas od času potřebuje zbavit plevele a okopnout. V období sucha nezapomeňte na zálivku.
 cibule v půdě
Vybírat můžete z více druhů (názvy odrůd a jejich vlastnosti najdete v každém zahradnictví):
Žlutá cibule, na vaření ideální, při smažení získává vynikající nasládlou chuť; bílá cibule, křehká a jemná, vhodná pro studenou kuchyni; šalotka, jemnější, ale výrazná chuť, sluší rybám a sýrovým omáčkám; červená cibule, ostřejší a štiplavější, vhodná k masu, červené barvivo má vyšší obsah antioxidantů a železa; jarní cibule není de facto druh, ale mladý výhonek obyčejné cibule s velkým obsahem vitamínů, ozdobí pomazánky atp.
 
V cibuli máte také celou lékárnu: antibiotikum, pomoc při kašli a nachlazení, lehké sedativum, prevenci proti infarktu a mrtvici, osteoporóze i rakovině, prostředek k udržení správného krevního tlaku, správné hladiny cholesterolu a hladiny cukru v krvi, obklad na štípance od hmyzu, likvidátora bradavic, desinfekci střev, … Cibulový obklad pomáhá při pohmožděninách a výronech.
 
Nejobvyklejší recept na záněty horních cest dýchacích, který mohou užívat i děti, je tento:
Nastrouhanou cibuli zasypete cukrem nebo smícháte s medem (dvě lžíce), můžete přidat šťávu z citronu, počkáte cca tři hodiny, až cibule pustí šťávu a tu užíváte po lžičkách dvakrát denně.