Chystáte se pořídit morče nebo více morčátek? Jsou to velmi krásná a přítulná zvířátka, nejsou agresivní ani lekavá a určitě vám budou dělat jen samou radost. Jsou vhodná i pro začínající chovatele a pod dohledem rodičů i pro menší děti. Můžete je mít po celý rok v bytě nebo v domě, ovšem pokud máte zahradu s trávníkem, můžete morčátkům dopřát tuto přirozenou potravu.
Vybudujte morčatům výběh na trávníku
Morčata by měla být chráněna před přímým sluncem a případnými dravci, jako jsou např. draví ptáci nebo kočky. Chcete-li je mít venku, měli byste jim zajistit ve výběhu prostorný, ale i bezpečný a pevný pelíšek. Je sice málo pravděpodobné, že by se na morčata vrhla nějaká šelma ve vaší přítomnosti, ale být opatrní se vyplácí.
Pelíšek může být klidně ze dřeva, ideálně na spodní straně opatřený ocelovými bodci, aby jej bylo možné pevně ukotvit do země. Ukotvený pelíšek nikdo nepřevrhne, a v případě nájezdu dravce se predátor k morčatům nemá jak dostat.
A jak by měl vypadat zahradní výběh? Morčata jsou poměrně skromná, co se týče prostoru, tři dospělá zvířátka vystačí s metrem čtverečním zahradního trávníku, který postupně spásají. Základnu výběhu budou tvořit 20 cm široká prkna, která spojíte tak, aby vytvořila čtvercovou či obdélníkovou, případně víceúhelníkovou základnu, o rozměrech přibližně metr krát metr. Prkna opatříte v rozích dřevěnými latěmi o délce 60 cm a prostor, ohraničený latěmi ovinete drátěným pletivem s drobnými oky, kudy morče neproleze. Morčata nejsou žádní horolezci, takže takto vysoké pletivo nepřelezou, můžete být klidní.
V takovémto výběhu budou poklidně spásat trávu, můžete jim dávat na přilepšenou jablka a mrkev, případně granule určená pro morče. Nezapomeňte ukládat zvířátka přes noc či za deštivého počasí do jejich příbytku uvnitř domu, a samozřejmě výběh užívejte jen za teplého počasí od jara do podzimu.