I malé dítě ví, že v zimě je hodin slunečního svitu mnohem méně, než v letních měsících. Velmi často se tak stává, že do práce vyjíždíme za tmy a za tmy se zase vracíme domů. A pokud dojíždíme větší vzdálenost, je to problém o to větší. Je pak jasné, že za těchto podmínek je nejen nižší viditelnost. Když se pak tato spojí s dalšími problémy, jako je například namrzlá silnice, je jasné, že nebezpečí nehody je mnohem vyšší. A jedním ze způsobů, jak jí předejít, je být dobře vidět, ať už jsme jakýmkoliv typem účastníka provozu.
Základem jsou pak reflexní, nebo ještě lépe svítící prvky. Blikající světla na kole, případně na bundě, jsou tím zdaleka nejlepším, co můžeme pro svou bezpečnost udělat. Tak máme jistotu, že nás řidiči uvidí s dostatečným předstihem, a budou tak mít čas na nás zareagovat. Velká část dopravních nehod, především pak sražení chodců či cyklistů v zimě, je způsobena právě tím, že je řidič včas nezahlédne. Zajistit, že budeme dobře vidět, je rozhodně dobré opatření, které můžeme udělat.
Dobrá, ale co když jsme to my, kdo jede autem? Co můžeme za snížené viditelnosti udělat pro to, abychom se s někým nesrazili? I zde je hned několik možností, které máme k dispozici, a ideální je všechny je zkombinovat.
Tím prvním je samozřejmě vhodné použití světel. To by mělo odpovídat tomu, kde se zrovna nacházíme – ve městech zapneme ta běžná, zatímco na volné silnici, kde nikdo není, dálková. Tím zajistíme, že budeme vidět na cestu tak, jak jen to jen v daných podmínkách možné.
Pomoci však může i barva našeho vozidla. Světlá auta, jako například bílá či žlutá, jsou mnohem lépe vidět, než ta tmavá. To se může zdát jako zbytečná starost, když máme zapnutá světla, ovšem musíme myslet i na to, aby náš vůz byl vidět i ve chvíli, kdy parkujeme. I tehdy hrozí nebezpečí od nepozorných řidičů, zvláště v zimě. A rozhodně není na škodu se proti němu obrnit.