Přemýšlíte nad tím, zda je vůbec k něčemu hraní her, a zda vaše děti neztrácejí až příliš času hraním? Odpověď je nejasná. Pojďme se společně podívat na výhody a nevýhody hraní her. Začněme od takové známé fráze, že hry ovlivňují děti a například akční hry se zbraněmi vyvolávají v dětech touhy někoho zastřelit. Myšlenka je to sice zajímavá, ale domnívám se, že to není pravda. Lidé dokáží odlišit virtuální svět od reality, a proto zde nemáme města plná malých vraždících dětí, které hrály až příliš dlouho tyto počítačové hry. Je pravdou, že se můžeme hraním her něčemu naučit?
Ano, můžeme. Je to ale velmi individuální a také záleží na tom, jaký druh hry hrajeme. Na světě jsou tisíce, ba možná desetitisíce her. Jsou hry strategické, které nám mohou pomoci ve strategickém myšlení a přemýšlením o taktice. Dále jsou různé stavitelské hry, kde můžeme rozvíjet naší prostorovou představivost a také kreativitu. Všechny hry, kde můžeme něco stavět či vytvářet podporují naše kreativní myšlení. Jsou hry, kde musíme zapojit i své logické myšlení, což nás nutí u takovýchto her přemýšlet. Akční hry jsou v dnešní době velmi populární, avšak podporují nějakou vlastnost v lidech? ANO! Akční hry mohou podporovat naše reflexy a intuici v boji. Hry tohoto typu nejsou často o přemýšlení, a tudíž se dá druh těchto her považovat za relaxační, kdy člověk prostě „vypne“ a užívá si daný okamžik akce a nemyslí na nic jiného.
Obecně u her můžete odpočívat, akorát ne u všech. Některé hry vyžadují přemýšlení, a pokud například neovládáte logické uvažování, tak potom se budete velmi trápit při hraní takovéto hry. Pozitiva jsme tedy našli, avšak existují také negativa. V dnešní době virtuálního šílenství je hraní her velmi populární. Cílová skupina jsou převážně lidé mladšího věku. Dnešní uspěchaná doba tlačí na rodiče, aby se věnovali více práci než dětem, a proto již od útlého věku rodiče neváhají a dávají svým dětem do ruky tablet, mobil či jinou elektronickou hračku. Rodiče pak nechávají dospívající děti až příliš dlouho před monitory počítačů, či zařízení jako je PlayStation nebo Xbox. Je důležité vymezit dětem čas, který mohou strávit za monitorem, ale také je motivovat k dalším koníčkům, aby se věnovaly i dalším aktivitám, ke kterým se třeba v dospělosti už nedostanou. Je tedy nutné dodat, že je důležité dělat vše s mírou a dbát na to, aby se nezacházelo do extrémů.