Povrchová úprava
Obrobek získá obráběním výsledný tvar a často vypadá, že výrobek je hotový, ovšem nemusí tomu tak být. My se totiž dnes budeme zabývat povrchem. Jestli je předmět z obyčejné oceli a má být venku, tak musíme předcházet korozi, protože ta by jej za pár let mohla spolehlivě řešit. Takže jej hezky očistíme, odmastíme a můžeme se vrhnout na natírání. Druhou možnost je třeba pozinkování, kdy se na povrch nanese kov odolný proti negativním vlivům. Čistě výroba jen z tohoto materiálu by byla dost drahá.
Dále se musíme podívat na jeho drsnost. Jestliže nám tu mají dosedat nějaké součásti, jako je šroubový spoj, tak nemůžeme nechat povrch třeba hrubého odlitku neopracovaný. Zajistit se to dá například broušením, kdy je široká škála brusných kotoučů. Jestliže má výrobek dobře vypadat, tak můžeme zvolit leštění. Nakonec se výrobek může nádherně blyštit, přičemž v tomto případě vzhled prodává, takže je rozhodně přínosem.
Kabinové tryskání
Taková zrezlá součástka je zapotřebí zrenovovat, aby složila a vypadala zase jako nová. Pokud není nijak složitá a rozměrná, tak to můžeme zvládnou ručně. Když jich však máme hodně, nebo se tím živíme, tak je hodí pomoc stoje, protože ten zajistí mnohem rychleji opracování jednoho výrobku za druhým. Ověřené jsou tryskací kabiny https://piskovacky.cz/piskovacky-kabinove-boxy-profimaster/49-piskovaci-kabina-box-pk-ttb90-tlakova.html. Do nich vložíme produkt a kabina začne pracovat.
Samozřejmě máme jich více druhů, kdy některé musíme ovládat a ty drahé pracují sami. Fungují tak, že na produkt jsou vysokou energií tryskány abrazivní částice. Ty můžou být reprezentovány pískem. Mají vysokou energii, díky čemuž je materiál efektivně odebrán. Takto se snadno zbavíme například koroze a starého antikorozního nátěrů. Zbyde nám jenom čistý kov, takže předmět má zase hezký povrch. Samozřejmě uplatnění je rozsáhlejší. Kabiny mají výhodu, že celý proces probíhá uvnitř, a proto nám do okolí nelétá žádný nepořádek.