Pes doprovází člověka už od dob, kdy jsme lovili mamuty a žili v jeskynních. Už tehdy se začal psát společný příběh člověka a jeho nejlepšího přítele. Tehdy ale psi vypadali poněkud jinak, než je známe dnes. Ač už si to možná ani nedovedeme představit, naše roztomilá čivava, kterou necháváme klidem spát u nás v posteli nebo vlčák, který zběsile běhá kolem plotu a vyhání nezvané hosty, se oba dva vyvinuli ze společného předka vlka. Od té doby však již uplynulo bezmála čtrnáct tisíc let a my se tak můžeme kochat širokou škálou plemen od malých chlupáčů až po ohromné vlkodavy. Ve zvířecí říši není oddanějších společníků. Každý si může vybrat plemeno podle svého životního stylu a množství volného času. Se psy můžeme strávit společný šťastný život, jak v bytě v panelovém domě, tak na treku v horách.
Výzkumy ukazují, že přítomnost čtyřnohého přítele v našem životě má blahodárné účinky na stav naší mysli i těla. Nutnost každodenního venčení učí majitele zodpovědnosti a péči o bližního svého. Pravidelný pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu slouží, obzvláště u starších osob, jako prevence kardiovaskulárních onemocnění ale hlavně jako pojidlo s okolním světem a děním. Očuchávání dvou cizích pejsků může být totiž ideální záminka pro seznámení i jejich pánů. Můžeme se tak poznat spoluobčany, kteří žijí v našem okolí a se kterými bychom se jinak ani nedali do řeči.
Někteří odborníci tvrdí, že nejenom pravidelný pohyb, který nám pes dopřává, má vliv na kvalitu našeho života. Pro osamělé lidi může být pes doslova smyslem života. Přítomnost takového chlupáče v naší domácnosti odhání deprese a chmurné myšlenky. Dokonce i samotný dotyk se srstí v nás vyvolává pocity štěstí a pohody. Nesmíme ale v žádném případě zapomínat na to, kým pes doopravdy je. Zvířetem, ke kterému se musíme chovat se všemi jeho právy a našimi povinnostmi.